Daily Schedule


Sunday, March 29 (afternoon)


José Luis Massera Building
17:00 – Welcome desk and registration
18:00 – Opening ceremony
19:00 – Welcome reception


Monday, March 30


José Luis Massera Building
9:00 – 9:45 – Opening lecture. “Contested Territory: How Ralstonia solanacearum and its hosts plants fight for control of xylem”Caitilyn Allen (USA)
9:45 – 10:15 – Morning break
10:15 – 12:15 - Plenary Session (1): “Diversity, structure and evolution of Ralstonia solanacearum populations” Chairs: Stephane Poussier – Hannele Lindqvist-Kreuze
10:20 – Keynote lecture: “Ralstonia solanacearum species complex strains causing bacterial wilt of potato in sub-saharan Africa: an impending socio-economic disaster” Kalpana Sharma - (Perú)
11:00 - “Diversity and genetic links of Ralstonia pseudosolanacearum phylotype I populations in East Africa: the cases of Kenya, Uganda, and Tanzania” - Gilles Cellier (Réunion, France)
11:15 - “Role of genetic and epigenetic modification in the bacterial plant pathogen Ralstonia solanacerum during adaptation to the resistant tomato Hawai 7996 plant¨ Alice Guidot (France)
11:30 - “Ralstonia solanacearum can rapidly evolve more tolerant to volatile organic compounds produced by antagonistic bacteria” - Raza Waseem (China)
11:45 - Closing lecture: “Molecular epidemiology of the Ralstonia solanacearum species complex in the South West Indian Ocean Islands” - Fabien Guérin (Réunion, France)

12:15 – 14:00 – Lunch break

14:00 – 16:00 – Plenary Session (2): “Infection and virulence mechanisms (Part I)” Chairs: Stephane Genin – María Julia Pianzzola
14:05 – Keynote lecture: Signal production and response specificity in the phc quorum sensing systems of Ralstonia solanacearum species complex” Kenji Kai - (Japan)
14:45 - “Cold shock family gene involved in the pathogenicity of Ralstonia solanacearum strain CQPS-1 to tobacco” - Ying Liu (China)
15:00 -“How does a type III secretion key regulator affect Ralstonia solanacearum virulence on two different Arabidopsis thaliana populations” Fabienne Vailleau (France)
15:15 - “Comparative genomic analysis of Ralstonia solanacearum reveals the avirulence effectors to potato” - Huilan Chen (China)
15:30 - Closing lecture: “The feedback regulation of quorum sensing of Ralstonia solanacearum strain OE1-1” - Yasufumi Hickichi (Japan)
16:00 – 16:30 – Poster flash talks. Session (1)
16:30 – 18:00 – Afternoon break – Exhibition and poster viewing (Session 1)


Tuesday, March 31


José Luis Massera Building
9:00 – 9:15 – Tribute to Philippe Prior
9:15 – 10:35 – Hayward Prior Award Session:
Chairs. Caitilyn Allen – Stephane Poussier
9:20 - “Diversity of Ralstonia pseudosolanacearum infecting multiple hosts in Southeast Asia” - Taylor Lauren Klass (USA)
9:35 - “Population genomics and evolutionary analysis of Ralstonia solanacearum species complex in space and time” - Martina Metodieva Stoycheva (United Kingdom)
9:50 - “A rapid pathogenicity assay of Ralstonia solanacearum in early seedling stage of eggplant (Solanum melongena) by root inoculation approach” - Niraj Singh (China)
10:05 - “Evaluation of lactic acid bacteria for control of Fusarium oxysporum and Ralstonia solanacearum in tomato plants” - Christian David Vargas (Colombia)
10:20 - “Effect of bacterial wilt incidence on growth and yield response of tomatoes, potatoes and capsicum under various field soil amendments” - Elizabeth Kago Kariko (Kenya)
10:35 – 11:05 - Morning Break
11:05 – 12:50 – Plenary Session (3) “Infection and virulence mechanisms (Part II)”
Chairs: Yasufumi Hickichi – Marc Valls
11:10 – Keynote lecture: “Deciphering the activities of Ralstonia solanacearum type III effectors: beyond activation and suppression of immunity” - Alberto Macho - (China).
11:50 - “Functional analysis of type III effectors of Ralstonia solanacerum OE1-1 using two methods of systematic multiple deletion mutations and yeast two-hybrid screening” - Kouhei Ohnishi (Japan)
12:05 - “Involvement of TapV in functional type 4 pili and type III secretion system in Ralstonia solanacearum” - Yhong Zhang (China)
12:20 - Closing lecture: “The metabolic cost for virulence in the plant pathogens Xylella fastidiosa and Ralstonia solanacearum” - Stephane Genin (France)

12:50 – 14:00 – Lunch break

14:00 – 16:00 – Plenary Session (4): “Plant responses and disease development”
Chairs: Liao Boshou – Virginia Ferreira
14:05 – Keynote lecture: “Getting to the root of resistance to Ralstonia solanacearum in tomato” - Anjali Iyer-Pascuzzi (USA).
14:45 - “Why do Plants Wilt? Understanding Ralstonia wilt of tomato through the lens of plant physiology -Tiffany Lowe-Power (USA)
15:00 - “Trehalose modulates defense response in tomato plants during bacterial wilt disease” - April Maclntyre (USA)
15:15 - “Deciphering Arabidopsis thaliana responses to bacterial virulence factors of Ralstonia solanacearum through the study of natural variation of both biotic partners” - Narjes Razavi Ebrahimi (France)
15:30 - Closing lecture: “Restriction of Ralstonia solanacearum colonization in tomato resistant to bacterial wilt” - Marc Valls (Spain)
16:00 – 16:30 – Poster flash talk - Session (2)
16: 30 - 18:00 – Afternoon break - Exhibition and poster viewing (Session 2)


Wednesday, April 1


INIA - Las Brujas Experimental Station
8:30 - Departure from José Luis Massera building
9:30 – 10:00 – Arrival to Las Brujas Experimental Station – Morning break
10:00 - 10:15 - Welcome and introduction to INIA
10:15 - 12:00 – Plenary Session (5): “Host resistance and crop improvement”
Chairs: Guillermo Galván – Francisco Vilaró
10:20 – Keynote lecture:“A decade of studies in France to decipher the genetic and molecular basis of eggplant resistance to bacterial wilt”Jacques Dintinger - ( La Reunión, France)
11:00 - “Identification of molecular markers for resistance to bacterial wilt in peanut” - Huaiyong Luo (China)
11:15 - “Discovery of functional R-genes in resistant blueberry rabbiteye (Vaccinium ashei) against Ralstonia solanacearum” - Ana María Bocsanczy (USA)
11:30- Closing lecture: “Recent advances in the selection of potato clones resistant to bacterial wilt in Brazil” - Carlos Lopes (Brazil)
12:00 - Breeding for potato bacterial wilt resistance in Uruguay - Francisco Vilaró (Uruguay)

12:30-14:00 - Lunch break and exhibition of local stands

14:00 – 16:00 – Plenary Session (6): “Innovative control strategies and integrated management”
Chairs: Carlos Lopes – María Inés Siri
14:05 - Keynote lecture: “Siderophore mediated microbial interaction in rhizosphere determines plant health” - Zhong Wei (China)
14:45 - “Integrated management of bacterial wilt and other major soil-borne diseases in peanut” - Boshou Liao (China)
15:00 - “Grafting onto “baquicha” confers super protection on tomato against bacterial wilt” - Mauricio Rossato (Brazil)
15:15 m- “Procedure for the prevention and/or biological control of bacterial wilt caused by Ralstonia solanacearum through the use of three new waterborne bacteriophages” - Belén Álvarez (Spain).
15:30 - Closing lecture: “Diversity and evolutionary dynamics of antiphage defense systems in Ralstonia solanacearum species complex” - José Antonio Castillo (Ecuador)
16:00-16:30 - Afternoon break
16:30 - Return to Montevideo
17:30 - Arrival to José Luis Massera building

20:00 - Gala Dinner (Punta Carretas Golf Club)


Thursday, April 2


José Luis Massera Building
9:00 – 10:45 – Plenary Session (7): “Epidemiology and plant-microbiome interactions”
Chairs: David James Norman – José Antonio Castillo
9:05 - Keynote lecture: “Bacterial wilt resistance and root microbiome in tomato” - Seon-Woo Lee (South Korea)
9:45 -“Geographic expansion and infection biology of banana blood disease (Ralstonia syzygii subsp. celebesensis)”- Jane Denise Ray (Australia)
10:00 - “Cool virulence and tuber transmission of African potato brown rot strains: Are potato tubers gated communities?” - Alicia Nicole Truchon (USA)
10:15 - Closing lecture: “Ecology and evolution of phage-bacteria interactions in the rhizosphere: consequences for microbiome functioning and control of plant disease outbreaks”. Ville-Petri Friman (United Kingdom)
10:45-11:15 - Morning break
11:15-12:30 - Closing ceremony

Free afternoon for sightseeing and city tours


Friday, April 3


José Luis Massera Building
8:00-17:30 Wine cellar tour and excursion to the east coast (José Ignacio, Punta del Este) Optional activity, ticket not included in the registration fee Additional information will be provided soon!

Download the program booklet



PDF



DOC